Вхід
Статистика
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

 

ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА

(2017-2018 навчальний рік)

 

     В області функціонує 603 заклади загальної середньої освіти усіх типів і форм власності (далі – ЗЗСО) з контингентом 112,5 тис. учнів, у тому числі 4 приватних школи.

     З 26.05.2017 видано ліцензію на право провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти Приватному закладу „Український аграрний ліцей“ (розпорядження Черкаської облдержадміністрації від 26.05.2017 № 289).

     У сільській місцевості функціонує 441 ЗЗСО з контингентом 40,4 тис. учнів, що становить 35,9 % від загальної кількості школярів області.

     За останні роки в області спостерігається незначне збільшення учнівського контингенту. Так, кількість школярів у денних ЗЗСО у 2017-2018 навчальному році зросла на 2266 осіб у порівнянні з 2016-2017 навчальним роком.

     Для задоволення освітніх запитів громадян, в області при 5 денних закладах загальної середньої освіти організовані класи (групи) з вечірньою (змінною) і заочною формами навчання, у яких навчається 279 учнів, 2591 школяр навчається за індивідуальною формою.

     Для розвитку здібностей обдарованої учнівської молоді функціонують 15 гімназій, 15 ліцеїв, 3 колегіуми, 29 спеціалізованих шкіл, територіальне відділення Малої академії наук. Запроваджене профільне навчання у 252 школах, у 147 школах відкриті класи з поглибленим вивченням окремих предметів, 922 учні здобувають професію у 7 міжшкільних навчально-виробничих комбінатах.

     З метою створення умов для забезпечення підготовки конкурентоспроможного випускника сучасної школи у 2017 році функціонує 7 опорних шкіл.

     Для „пілотного“ проекту, що був започаткований спільно з Міністерством освіти і науки України та став можливий завдяки підтримці групи донорів, серед яких – Уряд США, Western NIS Enterprise Fund, а також компанія „Майкрософт Україна“, яка погодилася надати технічну допомогу в оснащенні опорних навчальних закладів, відібрано Катеринопільську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 1 Катеринопільської районної ради.

     За результатами конкурсу в області визначено 29 інноваційних шкіл.

     За рахунок коштів спеціального фонду розроблено дизайн зовнішнього та внутрішнього оздоблення інноваційних шкіл.

     У рамках реалізації проекту ДФРР здійснено заходи щодо покращення матеріально-технічної бази 28 інноваційних шкіл Черкащини в рамках Концепції нового освітнього простору. Придбано сучасне комп’ютерне обладнання для 84 кабінетів фізики, хімії та біології.

     Здійснюються заходи щодо реорганізації процесу навчання на основі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, де джерелом інформації найчастіше є електронні засоби.

     У вересні 2017 року на базі комунального навчального закладу „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради“ розпочав діяльність перший в Україні навчально-тренінговий центр STEM-освіти.

 

     В області реалізуються обласні Програми - підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти та впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій „Сто відсотків“.

     У 2017 році в рамках реалізації означених програм для шкіл області придбано, на засадах співфінансування 15 наборів робототехніки ЛЕГО (з обласного бюджету виділено близько 3 млн. грн); 3 шахові кабінети; 13 навчальних кабінетів (математики, фізики, біології, географії, інформатики, „Захист Вітчизни“ та інші); 5 лінгафонних кабінетів; 990 комп'ютерів, у тому числі 23 навчальні комп'ютерні комплекси.

     Усі заклади загальної середньої освіти (14 357 комп’ютерів, у тому числі 827 навчальних комп’ютерних комплексів), шкільні бібліотеки комп'ютеризовані  та підключені до мережі Інтернет. У школах області для якісної освітнього процесу використовується 416 інтерактивних дошок та 1001 проектор.

     Щорічно, завершуючи навчальний рік, підводяться підсумки участі учнів області у Всеукраїнських предметних олімпіадах, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, відзначаються ті, хто своєю інтелектуальною працею прославляє Черкащину.

     У 2017 році 51 учень взяв участь у ІV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів. Здобули перемогу 22 учні, що становить 43,14 %.

     За результатами виступу учнів-членів Черкаського територіального відділення Малої академії наук на Всеукраїнських змаганнях 24 стали переможцями. У відсотковому відношенні це становить 59 %, що на 7 % більше, ніж минулого року.

     Розпочалася дія Програми підтримки української мови в Черкаській області на 2017-2020 роки, метою якої є створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму у громадян України; створення оптимальних умов для реалізації конституційних гарантій на вільне функціонування української мови в Черкаській області, розширення сфери вживання державної мови, виховання любові, поваги до неї в жителів області, визначення стратегічних пріоритетів і орієнтирів у подоланні деформації національного мовно-культурного та мовно-інформаційного простору, зміни в обласному центрі та містах обласного значення інформаційного середовища на користь державної мови.

     Вирішальну роль відіграє національно-патріотичне виховання школярів. У рамках реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затвердженої Указом Президента України від 13 жовтня 2015 року розширено мережу гуртків патріотичного спрямування. У 2017-2018 навчальному році функціонує 930 патріотичнихі гуртків та об’єднань (понад 12 тис. учнів). Школярі відвідують гуртки за програмою патріотичної гри ,,Сокіл“ (,,Джура“), ,,Котигорошко“, ,,Юні краєзнавці“, ,,Влучний стрілець“ та багато інших.

     Проводиться робота щодо розвитку українського козацтва. На виконання п. 3.6 рішення колегії облдержадміністрації від 14.07.2016 щодо створення козацьких класів з 1 вересня 2016 року у кожному районі та містах обласного значення створено козацькі класи з числа учнів 5-8 класів.

     Крім цього, на базі Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 Черкаської міської ради з 2014 року проводиться робота щодо створення козацького ліцею. У 2016-2017 навчальному році у 5 козацьких класах школи навчалися 113 учнів. У 2017-2018 навчальному році до трьох новостворених класів прийнято 92 учні.

     Наразі в області функціонує 53 козацьких класи, у яких навчається 1 043 учні.

     Крім цього, у Черкаській гімназії № 9 ім. О. М. Луценка Черкаської міської ради функціонують 6 кадетських класів, у яких близько 200 учнів, крім основних предметів шкільної програми, вивчають єдиноборства, фехтування, навчаються гри у шахи тощо.

     Проводиться робота із вшанування воїнів, які захищали і захищають територіальну цілісність і незалежність України. Поновлено експозиції шкільних музеїв, кімнат та музейних куточків. Наразі функціонує 2 058 музейних об’єктів, 376 з них присвячені героям Революції гідності та героям АТО. У 96 навчальних закладах встановлено меморіальні дошки та куточки пам'яті на честь загиблих патріотів.

     1 035 шкільних волонтерські загонів, які об’єднують понад 13 тис. учнів, надають шефську допомогу понад 1 500 родинам учасників антитерористичної операції та Революції гідності.

     Проводиться популяризація професії захисника Вітчизни. Стало традицією проведення на базі Навчального центру Державної прикордонної служби України імені генерал-майора І. Момота зльоту загонів Юних Друзів Прикордонників.

     За ініціативою голови обласної державної адміністрації Ю. О. Ткаченка два роки поспіль відбувається нагородження учнів обласною почесною відзнакою „Відмінник Захисту Вітчизни“ за найкращі результати у вивченні предмета „Захист Вітчизни“. Таку відзнаку вже отримав 235 учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.

   

     Важливим чинником у запобіганні негативних проявів у дитячому середовищі є діяльність психологічної служби.

     Безпосередньо в навчальних закладах області працює 384 практичні психологи та 384 соціальні педагоги. Крім цього, функціонують 8 центрів практичної психології та соціальної роботи у містах Ватутіне, Сміла, Черкаси, Городищенському, Катеринопільському, Корсунь-Шевченківському, Христинівському районах та обласний центр, які координують діяльність працівників психологічної служби, організовують методичне забезпечення, районні центри відповідно забезпечують фахівцями психологічної служби віддалені навчальні заклади сільської місцевості.

     Приділяється належна увага соціальному захисту учасників навчально-виховного процесу, реалізується програма „Шкільний автобус“. Підвозиться 10211 учнів, що складає 100 % від потреби.

     Підвезення учнів до місць навчання забезпечується 193 шкільними автобусами, з них 66 придбано за кошти місцевих бюджетів, 108 – державного бюджету, 2 – Світового банку. Протягом 2016 року придбано 22 шкільні автобуси.

     Забезпечується утримання у належному стані матеріально-технічної бази закладів освіти. Впроваджуються енергозберігаючі заходи: проведено капітальний ремонт котелень у 66 закладах, у 46 відремонтовано внутрішні системи опалення, у 312 школах замінено віконні блоки на металопластикові (3,9 тис. шт.), у 32 котельнях змонтовано енергоефективні котли, утеплено 33 будівлі закладів освіти, встановлюються лічильники обліку теплової енергії, природного газу і холодної води. У 76 закладах відремонтовано дахи, у 106 – заміна і ремонт інженерних мереж. Реконструйовано та капітально відремонтовано внутрішні туалети відповідно до державних санітарних норм у 40 закладах освіти.

     Продовжується робота щодо створення належних умов для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до навчальних закладів. Так, в усіх школах-інтернатах та дитячих будинках споруджено пандуси, а також у 85 % загальноосвітніх навчальних закладів.

 

ОСВІТА ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

(2017-2018 навчальний рік)

 

     У 2017/2018 навчальному році в області функціонують 16 шкіл-інтернатів різних типів, дитячий будинок для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 5 навчально-реабілітаційних центрів, у яких навчається понад 3,4 тис. дітей.

     У 4 загальноосвітніх санаторних школах-інтернатах (міста Черкаси, Золотоноша, Тальне, Канів ) забезпечено загальною середньою освітою 1430 дітей, де навчальний процес поєднано з лікуванням і реабілітацією захворювань відповідно до профілю закладу та медичних показань (серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, неспецифічних захворювань органів дихання, органів травлення).

     826 дітей отримують корекцію вад розвитку та навчаються за спеціальними програмами у 8 спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах, серед яких 7 закладів для розумово відсталих дітей (Черкаська, Золотоніська, Смілянська, Михайлівська, Вільшанська, Ладижинська, Бабанська спеціальні загальноосвітні школи-інтернати), 1 – інтенсивної педагогічної корекції у місті Шполі. Крім того, у Черкаській школі-інтернаті корекцію отримує 72 дитини з вадами зору.

     В інтернатних навчальних закладах області повне державне утримання забезпечено для 26 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 12 виховуються у Кропивнянському дитячому будинку для дітей шкільного віку Черкаської обласної ради, 6 – отримує корекцію вад розвитку у КЗ ,,Черкаський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради“, 1 – у КЗ ,,Корсунь-Шевченківський багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр ,,Надія“ Черкаської обласної ради“, 1 дитина отримує освітні послуги у КЗ ,,Бабанська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Черкаської обласної ради“, 1 – у КЗ ,,Черкаська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Черкаської обласної ради“, 4 – навчаються у Шполянській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ступенів Черкаської обласної ради, 1 – у КЗ ,,Канівська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І - ІІІ ступенів Черкаської обласної ради“.

     Для 527 дітей дошкільного та шкільного віку з особливими освітніми потребами, зумовленими складними вадами розвитку, функціонують 5 навчально-реабілітаційних центрів у містах Корсунь-Шевченківсьий, Умань, Черкаси та Чигирин.

     Черкащина стала однією із шести областей учасників проекту „Інклюзивна освіта: крок за кроком“, який ініційовано Всеукраїнським Фондом „Крок за кроком“, і реалізувався за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID серед шести областей України. У результаті реалізації проекту на базі Черкаської обласної психолого-медико-психологічної консультації діє Інклюзивний ресурсний центр (ІРЦ). Завдяки функціонуванню центру та тісній партнерській взаємодії освітян з державними та громадськими організаціями області, батьківською громадськістю діти з особливими освітніми потребами мають змогу отримувати більш якісну освіту і соціальну адаптацію в умовах інклюзивного навчання. В ІРЦ зосереджено необхідні ресурси, обладнання, літературу для роботи з дітьми означеної категорії, створено базу даних ресурсів, послуг і закладів з інклюзивним навчанням. Спеціалістами ІРЦ проводиться навчання, надається широка консультативна допомога для батьків і педагогів, які працюють з дітьми з особливими потребами.

     Наразі за інклюзивною формою у 83 закладах загальної середньої освіти області (143 класи) навчається 168 дітей з особливими освітніми потребами.

     Крім цього, на базі Черкаських загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів № 3, № 6, № 8 та № 32 Черкаської міської ради створено та функціонують 4 спеціальні (інтегровані класи) для дітей із затримкою психічного розвитку, з порушенням опорно-рухового апарату та з тяжкими порушеннями мовлення, в яких навчається 45 учнів.

     Для забезпечення належного освітнього процесу дітей з особливими потребами у закладах освіти області введено 76 посад асистента вчителя.

 

КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

(2017-2018 навчальний рік)

     Заклади освіти області повністю укомплектовані педагогічними кадрами, розстановка їх умотивована і раціональна, відповідає сучасним вимогам і потребам освітньої галузі.

     Загалом в області працює майже 24 000 педагогічних працівників. У тому числі у закладах загальної середньої – 13 855, у закладах дошкільної – 4 496, у закладах професійно-технічної – понад 1 000 та близько 4 000 професорсько-викладацького складу у закладах вищої освіти.

     5 180 педагогічних працівників (37,3 %) мають кваліфікаційну категорію „спеціаліст вищої категорії”, 4 294 (30,9 %) – „спеціаліст першої категорії”, педагогічні звання „учитель-методист” – 1251 (9 %), „старший учитель” – 1 923 (13,8 %).

     У закладах вищої освіти Черкащини науково-педагогічну діяльність здійснюють більше 200 докторів наук та понад 1 000 кандидатів наук.

     У 2017 році у заклади освіти області приступило до роботи 164 молодих спеціалістів, з них 6 – за розподілом, 5 – адресно-цільовими направленнями.

     Значна увага приділяється моральному стимулюванню педагогів. Упродовж 2016 – 2017 навчального року, за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, багаторічну плідну педагогічну діяльність, 2 особи нагороджені орденом „Княгині Ольги“, 3 педагогічним працівникам було присвоєно почесне звання „Заслужений вчитель України”, 5 – почесне звання „Заслужений працівник освіти України”, 1 – Премію Верховної Ради України, 6 – відзнакою Президента України – ювілейною медаллю „25 років Незалежності України“, 72 – відомчими відзнаками Міністерства освіти і науки України, у тому числі 4 педагогічних працівники отримали нагрудний знак „Відмінник освіти України“. Приділяється значна увага морально-матеріальному заохоченню педагогічних працівників на обласному, районних та міських рівнях. Нагороджено Почесною грамотою обласної державної адміністрації та обласної ради – 87 працівників, Почесною грамотою управління освіти і науки – 275, 10 ветеранів педагогічної праці нагороджено відзнакою „За відданість справі“, грамотами райдержадміністрацій та міських рад – 300, грамотами районних та міських відділів освіти – 1 392 особи.

     Обласною премією (5 000 грн) народного вчителя О.А. Захаренка, яка започаткована у 2007 році, щороку нагороджується 10 педагогічних працівників області.

     З метою виявлення, узагальнення і поширення досвіду роботи кращих педагогічних працівників, стимулювання творчої праці вчителів, підвищення їх професійної компетентності упродовж 20 років в області проводиться всеукраїнський конкурс „Учитель року”. Освітяни Черкащини впевнено демонструють свою фахову майстерність.

Черкаська обласна державна адміністрація © 2020